Wt, 27 września
 • 8:45 - 9:30

  Oficjalne otwarcie

  dr Monika Sajkowska - Prezeska FDDS
  Przedstawiciel NASK
  Przedstawiciel Klicksafe
  Jarosław Ponder - Head of the ITU Office for Europe
  Przedstawiciel Fundacji Orange
 • 9:30 - 11:00

  Sesja plenarna

  Zagrożenia online wśród europejskich dzieci i nastolatków: wyniki badania z 19 krajów prof. David Smahel
  W prezentacji przedstawione zostaną zagrożenia online dotyczące europejskich dzieci i nastolatków. Wyniki będą opierały się na danych zaczerpniętych z projektu EU Kids Online. Projekt ten polegał na przeprowadzeniu badań na temat stosowania technologii wśród dzieci i młodzieży i prowadzono go w latach 2017–2019 w 19 krajach Europy. W każdym z krajów zgromadzono reprezentatywną próbę co najmniej 1000 dzieci w wieku 9–17 lat. W prezentacji wskazane zostanie rozpowszechnienie wybranych zagrożeń. Szczegółowo przedstawione zostaną następujące zagadnienia: cyberprzemoc; hejt (cyberhate); styczność z obrazami o charakterze seksualnym; oraz nadmierne korzystanie z internetu. Prezentacja obejmie również temat różnic międzykulturowych i specyficznych dla poszczególnych krajów zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży online.
  TBA
  TBA
 • 11:00 - 11:30

  Przerwa

 • 11:30 - 13:00

  Sesja plenarna

  Doświadczenia dzieci w internecie i ich dobrostan w czasach wojny Anastasiya Dzyakava
  Od 24 lutego, początku prowadzonej na pełną skalę inwazji Rosji na Ukrainę, miliony Ukraińców zostało uchodźcami, tysiące z nich zabito, a setki dzieci poniosło obrażenia, nierzadko kończące się niepełnosprawnością. Wojna w Ukrainie jest obecna w internecie 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, a telewizja i media społecznościowe szeroko ją omawiają i pokazują. Uwaga ma zasadnicze znaczenie dla dalszego wspierania ukraińskiej armii, Ukraińców przebywających w kraju i za granicą, oraz dla wsparcia politycznego. Jednocześnie w mediach społecznościowych nie ma godzin przeznaczonych tylko dla osób dorosłych, jak ma to miejsce w telewizji, nie ma również osobnych kanałów dla dzieci i dorosłych. Dzieci w Ukrainie i na całym świecie widzą zatem zabijanych w Ukrainie ludzi, bombardowane budynki, całkowicie zniszczone szkoły i gwałcone dzieci. Jaki wywiera to na nie wpływ? Czy tak ma wyglądać "nowa normalność"? Czy możemy coś zrobić, by chronić nasze dzieci? A jeśli tak, to co możemy zrobić?
  Które (nie)umiejętności cyfrowe są ważne dla bezpieczeństwa? Prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski
  W wystąpieniu przyjrzymy się wybranym wynikom badań polskiej części projektu ySkills. Dotyczą one w różny sposób mierzonych umiejętności cyfrowych ważnych dla bezpieczeństwa młodych nastolatków. Zastanowimy się także nad tym, co wynika z deficytów w tym obszarze i jak takie umiejętności rozwijać.
  Granie na ekranie. Wzory grania w gry cyfrowe przez polskich nastolatków Dr Maciej Dębski
  Granie w gry cyfrowe to czynność, która na stałe wpisała się w szkolne i domowe przestrzenie, miejsca publiczne, czy w specjalnie przygotowane do tego celu areny rywalizacji między całymi drużynami growymi. Realizacja ogólnoświatowych zawodów i konwentów graczy, powstawanie (również w Polsce) specjalnych edukacyjnych kierunków związanych z e-sportem, najnowsze polskie sukcesy w produkcji światowych gier czy wreszcie sam rozwój światowego rynku growego każe przypuszczać, iż świat gier cyfrowych w najbliższej przyszłości ulegnie gwałtownemu rozwojowi. Prezentowany materiał przedstawia wybrane wyniki ogólnopolskich badań prowadzonych wśród młodzieży w projekcie pt. GRANIE NA EKRANIE" w latach 2019-2020. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną nie tylko wzory używania gier cyfrowych, ale również zagrożenia związane z graniem w gry, jak również pozytywne strony związane z tym rodzajem aktywności.
 • 13:00 - 14:00

  Przerwa obiadowa

 • 14:00 - 15:00

  Debata ekspercka – Nadużywanie Internetu – diagnoza, pomoc, profilaktyka

  W debacie wezmą udział: Bogna Białecka, Ewa Dziemidowicz, Anna Kochanowska oraz dr Rafał Lange.
 • 15:15 - 16:30

  Pokaz filmu dokumentalnego „Uzależnieni od ekranu” (Screened Out)

  reż. Jon Hyatt / 2020 / USA / 71 min.
  Filmowa analiza coraz bardziej powszechnego uzależnienia od ekranu. Wraz z rozwojem i postępem technologii rośnie liczba ludzi, w tym w dużym stopniu dzieci, nałogowo korzystających z urządzeń elektronicznych. Badania dowodzą, że 70% ludzi spędza od trzech do pięciu godzin dziennie ze smartfonem, sprawdzając mejle, wiadomości, śledząc media społecznościowe. Jak to się dzieje, że smartfony zabierają nam siedem lat życia? Od smartfonów, tabletów, poprzez smartbandy, smartwatche czy czytniki e-booków – ekran towarzyszy nam na każdym kroku, a co więcej powszechnie kojarzy się z przyjemnością. Wyzwala dopaminę, która gdy pojawia się w dużych ilościach, podnosi poziom hormonów szczęścia.

  Pomysł, że smartfony uruchamiają nasze centra przyjemności nie jest niczym nowym, ale film pokazuje, w jaki sposób zostały one zaprojektowane do tego właśnie celu. Elektroniczne ekrany wpływają na funkcjonowanie naszego układu nerwowego i dlatego jesteśmy od nich tak uzależnieni. Branża technologiczna wiedziała o tym od dawna i opracowała zabawne, wciągające technologie, które z czasem stały się przedłużeniem nas samych, zmieniając sposób, w jaki komunikujemy się i współdziałamy. rzeczywiście jak doszło do tego, że smartfony mają na nas taki wpływ? Czy nie jesteśmy od nich za bardzo uzależnieni? Co nas do nich przyciąga i jaki ma to wpływ na świat i młode pokolenie? I wreszcie – czy uzależnienie nas od ekranu było rzeczywiście zamierzone?

  Film pokazuje, w jaki sposób smartfon stał się dziś obsesyjno-kompulsywną religią, wynoszącą nas z banału codziennego życia do wyższego banału naszych nierealnych cyfrowych marzeń i aspiracji. Przedstawia również skutki takiego zjawiska. Smartfon zamienił komputer w lustro, które nas zahipnotyzowało i zmusiło, abyśmy się w nie wpatrywali. https://www.youtube.com/watch?v=gRic_2dwVa8
Śr, 28 września
 • 10:00 - 11:30

  Sesja równoległa „Zachowania ryzykowne młodzieży”

  Zjawisko sekstingu transakcyjnego Niels van Paemel
  W prezentacji tej przyjrzymy się z bliska zjawisku sekstingu transakcyjnego, z którym mamy coraz częściej do czynienia za sprawą takich platform jak OnlyFans. W świecie online, w którym rośnie intensywność zjawiska seksualizacji, a swoją wartość postrzega się przez pryzmat uzyskiwanych polubień, młode osoby czerpią od dorosłych influencerów pomysły, kopiując ich model biznesowy. Główne podmioty na rynku mediów społecznościowych pozwalają na rozwój tej „szarej strefy” i chowają się za stwierdzeniem, że „nie narusza to warunków korzystania z platformy”. Gdy jednak algorytmy niektórych platform, które powinny być przyjazne dla dziecka, zaczynają promować na nich wykorzystywanie seksualne, coś tu jest nie w porządku.
  Ryzykowne zachowania seksualne dzieci i młodzieży online Ewa Dziemidowicz
  Nowe technologie zmieniły sposób, w jaki młodzi ludzie rozumieją prywatność, przeżywają swoją seksualność i budują relacje. W efekcie coraz więcej młodych ludzi angażuje się w ryzykowne zachowania seksualne online, m.in. samodzielne tworzenie treści o charakterze seksualnym. Dominujące w programach profilaktycznych przekazy ostrzegające przed zagrożeniami online i straszące konsekwencjami bywają nieadekwatne i nieskuteczne, ponieważ nie uwzględniają dynamiki zjawiska oraz specyfiki grupy docelowej. Jakiej edukacji potrzebują dzieci i młodzież, żeby unikać zagrożeń online? Prezentacja przybliży specyfikę problemu ryzykownych zachowań seksualnych dzieci w internecie oraz postulowane kierunki skutecznych działań profilaktycznych m.in. w oparciu o doświadczenia z pracy z dziećmi i młodzieżą w Poradni Dziecko w Sieci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
  TBA
 • 10:00 - 11:30

  Sesja równoległa „Profilaktyka zagrożeń online wśród dzieci”

  Jutro może być za późno! Czyli kiedy i jak uczyć dzieci bezpieczeństwa w sieci. Łukasz Wojtasik
  Od lat obserwujemy coraz wcześniejszy i coraz bardziej intensywny kontakt dzieci z treściami online. Czas pandemii i zdalnej nauki jeszcze bardziej zintensyfikował ten proces. Stawia to przed rodzicami i szkołą wyzwania związane ze skutecznym zadbaniem o ich bezpieczeństwo. Jakkolwiek kwestie te od dawna są obecne w debacie publicznej, to nie zawsze są podejmowane w praktyce szkolnej i rodzinnej. A nawet jeśli są, to często nie uwzględniają zmieniającej się rzeczywistości. Tradycyjne zagrożenia, jak niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści, cyberprzemoc, czy uzależnienie pozostają co prawda aktualne, zmienia się jednak ich specyfika, poszerza się repertuar ich form. Pojawiają się też nowe zagrożenia, jak szkodliwe wzorce, niebezpieczne wyzwania, profilowanie, fakenewsy. Skuteczne przeciwdziałanie im wymaga uważności i tłumaczenia dzieciom świata online od najmłodszych lat. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od blisko dwóch dekad prowadzi profilaktykę zagrożeń dla dzieci online, dostosowując postulowane treści do zmieniającego się świata. W swoim wystąpieniu Łukasz Wojtasik podzieli się doświadczeniami w tym zakresie i przybliży aktualne postulaty i narzędzia profilaktyczne pomocne w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
  Dzieci i roboty interaktywne Dr Caroline van Straten
  "Roboty społeczne" są coraz powszechniejszym zjawiskiem w społeczeństwie, m.in. w opiece zdrowotnej i edukacji. Można się w związku z tym spodziewać, że będą one odgrywały coraz ważniejszą rolę w życiach dzieci, co wzbudza zarówno nadzieje, jak i obawy. Z jednej strony korzystanie z robotów w szpitalach i szkołach może mieć pozytywny wpływ np. na wyniki dzieci w nauce i ich dobrostan, szczególnie jeżeli dziecko zbuduje z robotem społeczną więź. Z drugiej strony wciąż niewiele wiemy na temat długoterminowych skutków społecznych i emocjonalnych takich „relacji dziecko-robot”, które często mogą wynikać z nierealistycznych oczekiwań i „zwodniczego” przedstawiania dzieciom robotów społecznych. Naukowcy, etycy i decydenci coraz częściej wzywają zatem do przyjmowania podejścia „odpowiedzialnej robotyki”, zgodnie z którym zachowanie przejrzystości dotyczącej tej nowej technologii jest normą, nie zaś wyjątkiem. W prezentacji przyjrzymy się bliżej tym zmianom z perspektywy nauk społecznych.
  Brzdąc w sieci Dr Magdalena Rowicka
  Badania prowadzone w Polsce pokazują, że większość dzieci w wieku przedszkolnym korzysta z urządzeń cyfrowych takich jak smartfon czy tablet. Coraz częściej pojawiają się w przestani publicznej ( naukowej) pytania dotyczące tego, od jakiego wieku korzystanie z urządzeń jest już bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta – coraz więcej badań prowadzonych na całym świecie pokazuje, że może nawet ważniejszym jest pytanie – jak takie korzystanie powinno wyglądać, aby było bezpieczne? Badania pokazują, że zarówno ilość czasu jaki dziecko spędza z urządzeniem, jak i treści, z których korzysta mogą mieć albo pozytywny albo negatywny wpływ na jego rozwój. Badacze ukuli nawet termin digital diet, zgodnie z którym powinniśmy traktować używanie technologii (zarówno przez dzieci, nastolatków, jak i osoby dorosłe) jak dietę. Porównanie to ma służyć pokazaniu, że technologie same w sobie nie są ani dobre ani złe, ale sposób w jaki z nich korzystamy może prowadzić do korzyści lub szkód.
 • 11:30 - 12:00

  Przerwa

 • 12:00 - 13:30

  Sesja równoległa „Cyberprzemoc i mowa nienawiści w sieci”

  TBA
  TBA
  TBA
 • 12:00 - 13:30

  Sesja równoległa „Równowaga online-offline w czasach po pandemii”

  Złe nawyki korzystania z ekranów - co z tym robić? Bogna Białecka
  Jak pokazują badania - w czasie nauki zdalnej dzieci i młodzież spędzały między 9 a 12 godzin dziennie przed ekranami. Wiązało się to z wyrobieniem i utrwaleniem szeregu złych nawyków korzystania z ekranów, które nie zniknęły po powrocie do nauki stacjonarnej. Nadużywanie elektroniki ma negatywne konsekwencje zdrowotne - od przebodźcowienia do uzależnienia, potęguje problemy typu ADHD czy depresja. Co możemy z tym zrobić teraz - zarówno szkoła jak i rodzice? Jak pomóc dzieciom i młodzieży by urządzenia cyfrowe nie stały się dla nich protezą myślenia i kontaktów społecznych, lecz użytecznym narzędziem?
  TBA
  TBA
 • 13:30 - 14:30

  Przerwa obiadowa

 • 14:30 - 15:15

  Sesja otwarta – dyskusja z udziałem uczestników konferencji

  Dyskusja wokół filmu Moderacja: Anna Rywczyńska, Szymon Wójcik, Paneliści: Dr Karol Jachymek, Marta Wojtas
  Opis filmu:

  16-letni Austyn Tester żyje w małej miejscowości w Tennessee, ale marzy o sławie porównywalnej do Justina Biebera. Większość czasu spędza przed komputerem, kontaktując się ze swoimi obserwatorkami w mediach społecznościowych. Przystojny nastolatek daje im poczucie akceptacji, za co one odwdzięczają się mu bezgranicznym uwielbieniem. Liza Mandelup szuka odpowiedzi na pytanie w jaki sposób działa świat nastoletnich influencerów? To zjawisko okazuje się o wiele bardziej złożone, niż może się wydawać. Kiedy Austyn rusza w trasę z o wiele sławniejszymi od siebie kolegami, wydaje się, że jest na ostatniej prostej do bogactwa, rozpoznawalności, ale też do spełniania swojego największego marzenia: niesienia radości ludziom na masową skalę. Niestety, na jego drodze pojawia się demoniczny manager, Michael Weist, opętany cyframi i możliwością zbicia fortuny na influencerach, którzy mieszkają razem z nim w luksusowym domu w Los Angeles. Zaistnienie ma bardzo wysoką cenę, ale czy Austyn jest w stanie ją zapłacić? Czy znajdzie czas i siłę w sobie, żeby bez przerwy zabawiać i okazywać wsparcie innym, chociaż coraz bardziej sam go potrzebuje?  Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma mailowo dostęp do filmu.
Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję